Rower miejski w Łodzi – wady i zalety

Już pół miesiąca mija odkąd Łodzianie mogą korzystać z rowerów miejskich, cały system składa się ze stu stacji wyposażonych w 1000 rowerów. Stacje rozmieszczono w całym mieście z wykluczeniem pewnych rejonów naszego miasta.

Projekt wdrożenia Łódzkich Rowerów Miejskich zaczął raczkować już w 2008 roku,  jednak dopiero wyniki głosowania na budżet obywatelski w 2014 przyniosły nową i realną nadzieję na budowę całej infrastruktury. Miasto przewidziało 13,5 mln zł na realizację całości do 2017 roku, udział w pierwszym przetargu na realizację projektu wzięły dwie firmy Nextbike Polska i BikeU, obie oferty przekraczały jednak dość poważnie zakładany budżet.

kierownica

Nextbike Polska zaproponowało początkowo kwotę 19,5 mln zł za 1341 rowerów, BikeU przwidziało 26 mln zł za 1600 rowerów, tak wysokie sumy zostały odrzucone przez miasto. Rozpisanie kolejnego przetargu skłoniło obie firmy do przygotowania korzystniejszych ofert, które zostały wycenione następująco Nextbike, –  8,8 mln zł, BikeU, – 12,6 mln zł. Niestety mimo korzystnych ofert całą procedurę przetargową należało powtórzyć raz jeszcze, gdyż obie firmy rozpoczęły całą batalię oskarżeń wszelkiego typu o naruszenie zasad przetargu. Trzeci przetarg rozpisano we wrześniu 2015 roku, jego efektem było ostateczne wyłonienie zwycięzcy, którym została firma Nextbike, wartość oferty wyniosła tym razem 13,16 mln zł, budowa infrastruktury przewidywała zakończenie wdrożenia na 1 maja 2016 roku.

Firma Nextbike wywiązała się ze swojego zadania i oficjalnie oddała mieszkańcom miasta rowery do użytku. Zdania co do atrakcyjności oferty są podzielone, cena wynajmu roweru kształtują się następująco:
0-20 minut – bezpłatnie
20-60 minut – 1 zł
60-120 minut – 3 zł
120-180 minut – 5 zł
Każdy użytkownik systemu musi sam ocenić czy takie ceny są uzasadnione, czy też nie.

W okolicy Osiedla Jarzębinowego można obecnie znaleźć kilka stacji, niestety narzekać można na fakt, że mimo wszystko najbliższa znajduje się w odległości kilometra przy ulicy Wojska Polskiego.

Osiedle-Jarzebinowe-Rower-Publiczny-Lodz

O ile jednak problem odległości i cena to rzecz względna o tyle sam system cierpi na bardzo poważne braki w swoim funkcjonowaniu. Wielu użytkowników narzeka na problemy z wypożyczaniem rowerów, często mechanizmy nie „uwalniają” wypożyczonego jednośladu jednocześnie naliczając za niego opłaty. Problem narasta w przypadku gdy chcemy pożyczyć więcej niż jedną jednostkę. Kłopoty z działaniem systemu z pewnością zostaną kiedyś rozwiązane jednak nie jest to w żadnym wypadku okoliczność łagodząca biorąc pod uwagę, że system nie został prawidłowo przetestowany przez wdrożeniowców i pomimo tego faktu opłaty są pobierane jak za w pełni sprawny „produkt”.

rowerj_miejski_lodz_problemy

 

Źródła: lodzkirowerpubliczny.pl, wrower.pl, lodz.wyborcza.pl

Leave a comment

Your email address will not be published.


*